30.09.2020

Порядок спадкування земельної ділянки за законом

Для оформлення права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за законом, протягом шести місяців з дня відкриття спадщини (смерті спадкодавця) необхідно звернутись до нотаріуса за місцем смерті спадкодавця із заявою про її прийняття, після півроку з дня відкриття спадщини, особа яка бажає успадкувати земельну ділянку також має право звернутись до нотаріуса з заявою, а спадкоємці які прийняли спадщину можуть надати дозвіл на спадкування, у разі якщо дозвіл не надали буде отримано відмову, оскільки був пропущений строк для прийняття спадщини, який поновити можна лише в судовому порядку.

Однак законодавство визначає ще коло осіб які вважаються такими що прийняли спадщини до них належать – малолітні та неповнолітні особи недієздатні особами, а також особи, цивільна дієздатність яких обмежена, а також особи які на момент смерті спадкодавця були зареєстровані та проживали разом.

Цивільний кодекс України встановлює п’ять черг спадкування за законом:

  • діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки;
  • рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері;
  • рідні дядько та тітка спадкодавця;
  • особи які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини;
  • інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Кожна з черг успадковує земельну ділянку лише у разі, якщо попередня черга її не успадкувала.

Для отримання свідоцтва на право на спадщину на земельну ділянку, крім написання заяви у нотаріуса також необхідно надати наступні документи:

  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • документ щодо останнього місця проживання спадкодавця;
  • правовстановлюючий документ (державний акт або сертифікат);
  • свої особисті документи (паспорт, ідентифікаційний номер код).

У разі відсутності правовстановлюючого документу на спадкову земельну ділянку, нотаріус надасть відмову у видачі свідоцтва на право на спадщину, дана відмова буде підставою для звернення до суду з відповідною заявою.

Крім вище зазначених документів також необхідно надати документи, які підтверджують родинні відносини між спадкоємцем і спадкодавцем. Встановлення даного факту необхідно для віднесення нотаріусом до якої черги спадкування належить спадкоємець, але і для того, щоб перша та друга черга спадкування не сплачували податок а спадкували за нульовою ставкою, як передбачено Податковим кодексом. У разі, якщо в свідоцтвах є розбіжності та не можливо прослідити родині відносини, необхідно звернутися з відповідною заявою про встановлення факту родинних відносин між спадкоємцем та спадкодавцем в судовому порядку.

Після надання всіх необхідних документів та усунення всіх недолік якщо такі були, нотаріус зможе видати Вам свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку.

Також не мало важливим є те що при зміні власника земельної ділянки строк дії договору оренди продовжується, а зміна власника не є підставою для його розірвання.

 

Для отримання правової допомоги можна звернутись до Миколаївського бюро правової допомоги, за телефоном:+38 (04857) 2-20-00 ,за адресою:  смт. Миколаївка, вул. Незалежності, 71а, каб. 7.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.