30.09.2020

Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб

Сьогодні ми маємо велику кількість податків, які встановлені законодавством. Одним з таких податків, який стосується кожного хто має зареєстровану земельну ділянку чи орендує її - є земельний податок. Звільнення від сплати земельного податку багате нюансами. Саме про  те,  як нараховується земельний податок та хто від нього звільняється йтиме мова далі.

Говорячи про земельний податок слід зазначити, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. А оподатковуються безпосередньо земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї).

Сума земельного податку розраховується на основі бази оподаткування. Базою оподаткування для розрахунку є:

-                      нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації;

-                      площа земельної ділянки, якщо її нормативну грошову оцінку не проведено.

Також важливо зазначити, що органи місцевого самоврядування (сільські, селищні ради та територіальні громади) у відповідності до законодавства мають право встановлювати на своїй території інші ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Разом з тим, Податковим кодексом України визначено категорії  осіб,  які звільняються від сплати земельного податку  та надано перелік земельних ділянок, вид та їх розмір, щодо яких зазначені категорії осіб, які мають право скористатися пільгами.

Від сплати земельного податку звільняються:

-                       особи з інвалідністю першої і другої групи;

-                       фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

-                       пенсіонери (за віком);

-                       ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

-                       фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для зазначених вище категорій громадян, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме:

-                       для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;

-                      для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;

-                       для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;

-                       для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;

-                       для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

Також потрібно зазначити, що від сплати податку звільняються на період оренди власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду.

Окремо хотілося б зазначити, щодо права вибору пільги зі сплати земельного податку. Якщо  особа має декілька земельних ділянок  одного виду використання (наприклад дві ділянки для ведення будівництва та використання житлового будинку), тоді  потрібно вирішити та подати до 1 травня поточного року письмову заявку до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання земельної ділянки для застосування пільги.  Оскільки особа має право на застосування пільги лише по одній категорії на земельні ділянки за кожним видом використання.

 

Для отримання правової допомоги можна звернутись до Миколаївського бюро правової допомоги, за телефоном:+38 (04857) 2-20-00 ,за адресою:  смт. Миколаївка, вул. Незалежності, 71а, каб. 7.

      Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.