09.07.2018

Як періоди підприємницької діяльності зараховуються до страхового стажу?

У зв’язку з тим , що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017  №2148-VIIІ,  який набув чинності 11.10.2017, суттєво змінено окремі статті Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі-Закон 1058), тому  у громадян виникає ряд питань щодо врахування до страхового стажу періодів ведення підприємницької діяльності  із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку.

Відповідно до статті 26 Закону №1058 починаючи з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років та в подальшому з кожним роком наявність страхового стажу збільшується на 1 рік  і в  2028 році  наявний страховий стаж має бути не менше 35 років.

 Відповідно до пункту 3-1 розділу ХV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон 1058) починаючи з 01 січня 2018 року для визначення права на призначення пенсії відповідно до статті 26 Закону 1058 (пенсії за віком) до страхового стажу включаються, зокрема, періоди:

ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:

-         з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджується довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності. При цьому зазначаємо, що підтвердженням застосування в зазначений період спрощеної системи оподаткування є свідоцтво про сплату єдиного податку або патент про сплату фіксованого розміру прибуткового податку у громадян.

-         з 1 липня 2000  року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

    Наприклад. За даними реєстру застрахованих осіб  Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування в січні 2004 року згідно сплачених фізичною особою-підприємцем страхових внесків страховий стаж  становить  13 днів. Для визначення права на призначення пенсії за віком враховується повний місяць страхового стажу. При визначенні коефіцієнта страхового стажу згідно статті 25 Закону 1058, мінімального розміру пенсії відповідно до статті 28 Закону 1058 враховується наявний страховий стаж - 13 днів.

Для фізичних осіб-підприємців, які звільнені від сплати єдиного внеску (якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого  статтею 26 Закону 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу) згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»  ( в редакції від 07.07.2011 №3609, який набрав чинності 06.08.2011) та які не були платниками єдиного внеску,зазначена норма Закону 1058 не застосовується.

Водночас повідомляємо, що відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України  від 26.12.1992 №13-92  «Про прибутковий податок  з  громадян» та Указу Президента України  від 03.07.1998 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємства» обрання способу оподаткування здійснюється шляхом придбання патентів про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян або одержання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Такий порядок зарахування страхового стажу за час ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку застосовується виключно при призначенні пенсії за віком чи при переведенні на пенсію за віком.  

   О.П.Воробйова

   начальник відділу ОГ Березівського ОУ ПФУ Одеської області