13.06.2018

Всесвітній день донора: історія і значення свята

За статистикою, кожен третій житель нашої планети потребує донорської крові. Травми, аварії, збройні конфлікти, надзвичайні події відбуваються постійно. Постраждалі в них люди часто мають потребу в переливанні крові. Донорська кров рятує життя і допомагає вилікуватися від важких хвороб, тому люди, які готові добровільно стати донорами крові, роблять благородний крок і гідні поваги. Саме на їх честь, а також з метою залучення уваги до питання про потреби людства в безпечної крові, був встановлений Всесвітній день донора крові.

Починаючи з 2005 року, 14 червня в усьому світі проходить День донора. Свято було засноване на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Швейцарії, а його дата була обрана на честь дня народження лауреата Нобелівської премії Карла Ландштейнера, вченого, який відкрив групи крові людини. У цей день у 1868 р. народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, імунолог, лауреат Нобелівської премії за відкриття груп крові людини. Як і багато інших великих відкриттів Карл Ландштейнер зумів донести до суспільства та представників науки важливість свого відкриття не відразу. Перші три групи крові вчений відкрив в 1901 році, але на його медичний прорив просто ніхто не звернув уваги. Дещо пізніше, під керівництвом Ландштейнера була відкрита четверта група крові, цього досягнув співробітник імунолога. Вже в 1930 році відкриття Ландштейнера відмітили премією.

З відкриттям груп крові, її переливання як лікувальний метод став швидко розвиватися. Перше переливання з урахуванням груп сумісності зроблено у 1909 р. американським хірургом Дж. Крайл. Разом з відкриттям К.Ландштейнера, крупною історичною подією є пропозиція В.А. Юревіча і Н.К. Розенгарта у 1910 році, а також А. Юстена з Брюсселя у 1914 році для запобігання згортанню крові при переливанні додавати до неї цитрат натрію. Цей метод значно спростив техніку переливання.

Відповідно до закону України «Про донорство крові та її компонентів» донором може стати будь який дієздатний громадянин України віком від 18 років та пройшов відповідне медичне обстеження і немає протипоказань.

Донор – це людина, яка добровільно дає свою кров чи її компоненти для хворих, які цього потребують.

Донорами можуть бути студенти вищих навчальних закладів, люди будь яких професій та статі.

Не можуть бути донорами люди, які хворіли на СНІД, носії ВІЛ - інфекції, сифілісу, вірусних гепатитів, туберкульозу, хворі із гіпертонічною хворобою ІІ-ІІІ ст., ішемічною хворобою серця, атеросклерозом, а також ті хто має захворювання нирок, органів травлення, гострі запальні процеси.

В Миколаївському районі проживає 6 донорів це: почесний донор України А.М. Буряченко-кров почала здавати з 1965 року, у Миколаївській ЦРЛ почала працювати з 1970р., сьогодні працює молодшою медичною сестрою у райполіклініці; Н.М. Безніцька-донор з 1972р.; М.А. Черних-донор з 1983р.; Н.О. Пісецька-донор з 2010р.; Г.В. Руденко-донор з 2005р.; Н.В. Руденко-донор з 1987р.  Всесвітній день донора — це унікальна можливість віддячити особливих людей, що добровільно віддають свою кров.