09.07.2018

Допомога на поховання та недоотримана пенсія

Зі смертю пенсіонера виникають питання  щодо припинення пенсійних виплат і отримання допомоги  на поховання. Пенсія перестає нараховуватись в разі смерті пенсіонера, причому остання виплата проводиться в місяць смерті людини, і немає значення, якого числа це сталося: першого чи тридцятого. Тобто з наступного місяця за місяцем смерті нарахування припиняється.

Пенсійний фонд надійно контролює законність виплат і своєчасно довідується про  смерть пенсіонерів. По – перше спеціалісти фонду уважно слідкують, щоб виплати отримував саме пенсіонер або інша людина за довіреністю. Коли листоноша приносить пенсію додому і коли пенсіонер отримує гроші на пошті, обов’язково звіряються паспортні дані. Якщо ж пенсія виплачується через банківську установу (особливо через картки), працівникам банку складніше пересвідчитися в тому, що людина жива-здорова чи, скажімо, живе в Україні. Але в будь - якому разі, коли людина йде із життя, здійснюється державна реєстрація актів цивільного стану громадян. Така інформація надається органам Пенсійного фонду  щомісяця. Кожний районний РАЦС передає належну інформацію територіальному управлінню Пенсійного фонду, а вже спеціалісти перевіряють ці дані. І якщо людина не знайдена в електронній базі даних конкретно територіального управління,  пошук здійснюється на рівні області чи регіону, а за потреби і в державному масштабі.

Для оформлення допомоги на поховання  померлого пенсіонера до управління Пенсійного фонду де померла особа перебувала на обліку необхідно подати  наступні документи :

-         заяву про виплату допомоги на поховання;

-         паспорт заявника або інший документ, що посвідчує особу, та його копія;

-         довідка про смерть пенсіонера  або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть  для отримання допомоги на поховання. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Допомога на поховання виплачується особі, яка здійснила поховання:

-         в  розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті;

-         в розмірі смерті «військового» пенсіонера - в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Терміну давності щодо звернення за такою допомогою не існує. Послуга надається у день звернення заявника.

                                        Недоотримана пенсія

Сума пенсії, що залишилася недоотриманою у зв’зку зі смертю пенсіонера, виплачується по місяць його смерті включно членам сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім’ї, які знаходилися на його утримані, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Такі члени сім’ї, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі відсутності зазначених членів сім’ї або у разі не звернення їх за виплатою вказаної суми в установлений строк, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, входить до складу спадщини. 

Для отримання недоотриманої пенсії потрібно надати наступні документи:

-         заяву про виплату недоотриманої пенсії;

-         паспорт або інший документ, що посвідчує особу, та його копія;

-         свідоцтво про смерть та його копія;

-         документи, які підтверджують родинні стосунки та проживання з пенсіонером на день його смерті, і їх копії;

-         для непрацездатних членів сім’ї подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.

 Якщо шестимісячний термін минув, а звернення так і не відбулося своєчасно то сума ввійде до складу спадщини і для її виплати потрібно надати свідоцтво про право на спадщину. Їх видають спадкоємцям нотаріуси через півроку від дати смерті людини. Коли в права спадщини вступили кілька спадкоємців, то свідоцтва видають кожному з них із зазначенням імені  та частини в спадщині.

Для виплати  недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, надається:

- заява;

- паспорт або інший документ, що посвідчує особу, та його копія;

- свідоцтво про смерть пенсіонера та його копія;

- свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом.

Недоотриману пенсію можна отримати за довіреністю. В цьому разі представник за довіреністю надає довіреність, оформлену відповідно до вимог чинного законодавства, яка підтверджує його повноваження.

Якщо по недоотриману пенсію звертаються одразу кілька членів родини, у  цьому разі суму пенсії ділять між ними порівну.

 О.П.Воробйова

 начальник відділу ОГ Березівського ОУ  ПФУ  Одеської  області